İlkokul Projelerimiz Arşivi

2019 Dünya İtalyan Mutfağı Haftası

İtalyan mutfağının dünyaca ünlü yemeklerinden biri pizza. Bu yüzden okulda birlikte pizza yapmaya karar verdik. Gerçek pizza şefleri gibi hamur açtık, domates sosu koyup fırında pişirdik.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası 2019

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftasını tutumlu olmayı ve üretmeyi destekleyen etkinliklerle kutladık. Ülkemizde yetiştirilen ve üretilen ürünlerle ilgili harita hazırladık. Coğrafi işaretli ürünlerimizi tanıtan bir tadım masası hazırladık. Türk halılarıyla ilgili bilgiler öğrendik ve kendi halımızı yaptık.

Meyve dolu tabak!

İngilizce dersinde eğlenerek meyvelerin ismini öğreniyoruz.

Bir balon, bir yüz

İngilizce dersinde yüz kısımlarını oynayarak ve eğlenerek öğreniyoruz.

Satılık meyve ve sebzeler!

Çevremizdeki Türk marketlerden alışveriş yaparken paranın nasıl kullanıldığını öğrenmek için pratik yapmalıyız. Bu yüzden sınıfta satıcı ve alıcılar arasındaki konuşmaları doğaçlama yaptık, çok eğlendik! Birisi indirim bile istedi!

Türkçe selamlaşalım!

Kuklalarla Türkçe konuşmak çok ama çok eğlenceli. Türkçe selamlaşma cümlelerini öğrendik ve oyunlarla geliştirdik.

Nuraghi ne biliyor musunuz?

Bazı eski İtalyan halkları gerçekten çok ilginçti; mesela Sardunyalılar! Tarihçiler hala Nuraghi yapılarının ne için kullanıldığını anlamadılar ve bu şey bizi gerçekten meraklandırdı. Bu merakla biz de kendi Nuraghimizi yaptık.

Ali Baba’nın Çiftliği

“Ali Baba’nın Çiftliği” şarkısını öğrendik. Bu şarkıyı hikaye kitabı haline getirirken çok eğlendik. Hayvanların Türkçe adlarını biliyoruz artık.

Yerli Malı Haftası

Yerli Malı Haftası’nda Türkiye’de üretilmiş yiyecekleri okula getirerek hep birlikte tadına baktık. Fındık, yer fıstığı, incir, kayısı, mandalina, patlamış mısır ve daha birçok yiyecek… Yaşadığımız toprakların bize çok besleyici ve lezzetli yiyecekler sunduğunu öğrenmiş olduk.

Bir dergi hazırlayalım ... ve tip 1 diyabetin ne olduğunu öğrenelim.

Lilly Diabete Italia tarafından Disney çizgi roman olarak yayınlanan açıklayıcı bir broşürden ilham aldık: “Coco okula geri dönüyor”. Coco’nun tip 1 diyabeti olan sınıf arkadaşlarımızdan biri olduğunu hayal ettik.  Bu durumunda doğru beslenerek iyi bir hayat yaşayabileceğimizi öğrendik..

Tiramisu ... ne güzel!

2018, Dünya İtalyan Yemekleri Yılı. Hepimiz “İtalyan Aşçıları” na dönüştük. Lezzetli bir tiramisu hazırladık ve ailelerimize götürdük. Sadece bu değil, gerçekten komik bir çizgi film izledik ve “Donald Duck” gibi pasaklı olmadığımızı söylemeliyiz!

Minyatür Projesi

Fransızca dersinde lego ve oyun hamuruyla küçük bir Alsancak maketi hazırladık. Hem yönleri öğrendik hem de taşıtları.

Güneş Sistemi

Evrenimiz sırlarla dolu… Gezegenler, yıldızlar, asteroitler ve daha fazlası! Güneş Sistemimiz bu olaylardan oluştu. Bizler bu öğrendiğimiz sistemi kendi imkanlarımız ile oluşturduk.

Dünya Su Günü 2018

22 Mart’ta Dünya Su Gününde, suyun değerini ve varlığının önemini sloganlarımızı yazarak ve çizerek tartıştık. Çevremize ve doğaya saygı duyarak Dünya’yı daha yaşanabilir bir yer haline getireceğiz.

Sağlıklı Beslen Sağlıklı Yaşa

“Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa” projemiz kapsamında sağlıklı besinlerin Türkçe karşılıklarını öğrendik, öğrendiklerimizi hayata geçirmek üzere alışveriş listesi hazırladık. Listemizdekileri almak için alışverişe gittik ve sepetleri doldurduk. Hem öğrendik, hem eğlendik.

Duygularımız Projesi: Öfkeden Uzak Durmak için Oyunlar

Projeye, “Cassetta Rabbietta” yı inşa ederek başladık. Duygu ve deneyimlerimizi yazdığımız mektupları bu özel posta kutusuna atıyoruz.

Beslenme Dostu Okul Projesi

Beslenme Dostu Projesi kapsamında tüm sınıflarda çalışmalarımız devam ediyor.

Yaşasın Hayat

07.10.16

– Ispanaklarmızı, rokamızı ve dere otumuzu diktik… Hem de 7 Ekim dünya gülümse gününde!

– Toprakta parmaklarımızla tohumlar için yer açtık.

– Botanik laboratuarımızda tohumları suladık. Şimdi tohumlarımızın büyümesini bekleme zamanı.

24.10.16

– Bitkilerimiz filizleniyor!! Fransızca öğretmeni, her hafta sulama görevini verdiği iki öğrenci seçiyor.

– Hepimiz asistan olacağız ve çok heyecanlıyız!

– Bitkiler daha da çok büyüdü! Artık yemek için sabırsızlanıyoruz!

vive-la-vie26